PÓŁNOCNO-WSCHODNIA
IZBA LEKARSKO-WETERYNARYJNA

Dzisiaj jest środa, 03 lipca 2024 r. 185 dzień roku

  • Emilia Wielądek-Żukowska
  • 23 czerwiec 2014 r.

III Konferencja z cyklu "Choroby zwierząt = choroby ludzi". ZWIERZĘTA ŁOWNE Białowieża 6 czerwiec 2014 r.

W dniu 6 czerwca 2014r. w Auli Białowieskiego Parku Narodowego odbyła się III Konferencja z cyklu „Choroby zwierząt = choroby ludzi” poświęcona zwierzętom łownym. Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddz. Białystok, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hajnówce, Białowieski Park Narodowy, Północno-Wschodnia Izba Lekarsko- Weterynaryjna w Białymstoku, Nadleśnictwo Hajnówka. Sponsorzy: Nadleśnictwa – Białowieża, Bielsk, Browsk, Rudka i Żednia oraz OSM Hajnówka, Spółdzielczy Bank w Hajnówce, Weres Sp. z o.o. Promotorzy medialni: Łowiec Polski, Telewizja Podlasie i Telewizja Kablowa Hajnówka.

Do auli przybyło ponad 120 słuchaczy: lekarze weterynarii, pracownicy nadleśnictw, myśliwi oraz przedstawiciele instytucji i zakładów mających kontakty ze zwierzętami łownymi.

Konferencję rozpoczął Marsz Myśliwski nr 3 w wykonaniu sygnalistów Technikum Leśnego w Białowieży.

Następnie Przewodniczący PTNW Oddz. w Białymstoku Marek Wincenciak powitał zebranych, w tym gości zagranicznych z Litwy, Łotwy, Czech i Austrii.

Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Kostro z Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydz. Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i dotyczył on "Wybranych zoonoz zwierzyny łownej o etiologii bakteryjnej i wirusowej". Omówione zostały borelioza, zagrażająca nam od ptaków wędrownych gorączka zachodniego Nilu (afrykański pomór świń już w Polsce mamy) i aktualna zawsze wścieklizna.

W kolejnym wykładzie prof. dr hab. Aleksandra Demiaszkiewicza z Instytutu Parazytologii PAN, Pracowni Parazytoz Zwierząt Dzikich w Warszawie zostały przedstawione choroby pasożytnicze: echinokokoza, dirofilarioza i włośnica.

W trzeciej części konferencji dr Zbigniew Bełkot z Katedry Higieny Żywności Zwierzęcego Pochodzenia Wydz. Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przekazał wiedzę na temat „Postępowania sanitarno-weterynaryjnego przy badaniu mięsa zwierząt łownych”. Szczególnie ta część konferencji zainteresowała myśliwych, którzy jako pierwsi są zobligowani do wstępnej oceny przydatności mięsa odstrzelonego zwierzęcia oraz są odpowiedzialni za dalsze etapy (patroszenie, transport, przechowywanie).

Po wykładach uczestnicy konferencji ustawili się do wspólnego zdjęcia przed Muzeum Przyrodniczym BPN, a dźwięk myśliwskiej sygnałówki zakończył część oficjalną.

Następnie wszyscy udali się na taras „Restauracji Parkowa”, gdzie podano grochówkę i bigos. „Gwoździem” tej części Konferencji okazał się wspaniały pieczony dzik przygotowany przez Nadleśnictwo Hajnówka i Pana Andrzeja Łukasiewicza. W pięknej scenerii Parku Pałacowego, przy słonecznej pogodzie i smacznym posiłku trwały jeszcze liczne rozmowy kuluarowe.

Składam podziękowania wszystkim uczestnikom konferencji, którzy tak licznie zechcieli przybyć do Białowieży (niektórzy pokonując znaczne odległości) oraz współorganizatorom i Firmom wspomagającym.

Miło mi było gościć Państwa na terenie powiatu hajnowskiego i Puszczy Białowieskiej.

Opracował:
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hajnówce
Jan Dynkowski